Özgeçmiş

1976’da Mersin’de yaşayan bir ailenin çocuğu olarak Adana’da bir klinikte doğdu; çocukluğu kısmen Mersin’de, kısmen babasının işi dolayısıyla gittiği Suudi Arabistan’da geçti. 8 yaşındayken ailesi ona küçük bir elektronik org aldı. Hakan bu çalgıda önce rastgele sesler çıkarmaya, sonra kulaktan ezgiler çıkarmaya, doğaçlama ve beste yapmaya başladı. İlk klavye derslerini Mersin’de müzik öğretmeni Meral Hamamioğlu’ndan aldı. Resmî müzik eğitimine 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı çello bölümünde başladı(1). 1989’da Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu piyano bölümüne geçti(2). Lise 2’den itibaren kompozisyon bölümüne de girerek iki bölüme devam etti.

Konser vermeye öğrenciyken, 15 yaşında Mersin Hilton’da verdiği bir solo resitalle başladı. 17 yaşında Soçi Belediye Orkestrası ile kendi yapıtlarını çaldı ve bu orkestrayla senfonik ve geleneksel Türk müziklerini Rusya’da tanıtan konserler verdi. Aynı yıl İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nde sahne alan en genç sanatçı idi. Sonraki yıl Lvov Virtüözler Festivali’ne katılan ilk Türk sanatçısı oldu ve burada verdiği solo resitalle Ukraynalılara kendi bestelerinin yanı sıra diğer çağdaş Türk bestecilerini tanıttı.

1996’da Lisans 2’yi bitirdikten sonra Bilkent’teki öğrenimini yarıda keserek Anna M. Sigurðardóttir ile özel olarak piyano çalışmak üzere İzlanda’ya gitti. 1997’de ABD’de Indiana Üniversitesi Müzik Bölümü’ne kabul edilerek öğrenimine burada devam etti(3). 2000 yılında bu kurumun piyano ve kompozisyon bölümlerinden mezun oldu. Indiana Üniversitesi’nde caz ve elektronik müzik dersleri de alan Toker, doğaçlama ve Türk müziği alanlarında büyük ölçüde kendi kendini yetiştirdi; kanun ve akordeon çalmayı öğrendi, diğer klavyeli çalgılarda da deneyim kazandı(4).

2000-2006 yılları arası ABD’de Salaam, İpek Yolu ve Orquesta Son adlı etnik müzik gruplarıyla çalıştı; onlarla birlikte Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Amerika müzikleri içeren konserler verdi; bu gruplarla pek çok eğitim seminerleri, sempozyumlar, festivaller ve diğer etkinliklere katıldı. Bir yandan bolca korrepetitörlük yaptı ve klasik resitaller vermeyi sürdürdü. Bu sıralarda, Bloomington sinemalarında piyano ile sessiz filmlere eşlik etmeye başladı. Yine aynı yıllarda dansçılar, şairler, trapezciler, jonglörler, elektronik müzik ve multi-medya sanatçılarıyla pek çok yaratıcı projede yer aldı. Kurucuları arasında bulunduğu Qwertyt grubuyla ve diğer sanatçılarla deneysel Avant-garde müzik konserlerinde de yer aldı. Bu dönemde “Transformations” (2003) ve “Piyano ile Türk Müziği” (2005) başlıklı iki solo albüm kaydetti, Salaam’ın da 3 albümünde yer aldı.

2006’da yurda dönen sanatçı, kanunî Tahir Aydoğdu ve neyzen Bilgin Canaz’la Tanini grubunu kurdu. Bu grupla iki albüm kaydetti: “Dokunuşlar” (2008, Kaf Müzik) ve “Dokunuşlar II” (2011, Kaf Müzik) Tanini’yle yurtta ve yurt dışında pek çok konser verdi; TC. Cumhurbaşkanlığı Köşkü, ABD Merkez Bankası, Malta Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi seçkin mekânlarda pek çok yerli ve yabancı devlet adamının huzurunda çaldı. Tanini halen bu etkinliklerini sürdürmekte olup sık sık dış temsilciliklerimizin davetiyle sahne almaktadır.

2008’de askerliği sırasında bandoyu tanıma imkânı buldu, bando için müzikler besteledi ve bando eşliğinde konserler verdi. Askerden sonra da bu besteleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli bandolarınca seslendirildi.

2009’da Belçikalı flütçü Christian Plouvier’yle beraber kurduğu Al Dente ikilisiyle Ankara Festivali’nde çocuklara verdiği 23 Nisan gösterisi büyük ilgi gördü. Ancak bu proje devam etmedi.

2011’de solo albümü “Alla Turca Alla Toker” Levent Conker’in yapım ve menajerliğinde, Finansbank sponsorluğunda çıktı. Aynı yıl Dilek Türkan’ın “Aşk Mevsimi” (Kalan Müzik) albümünde de yer aldı. O yıl ve bir sonraki yıl Türkiye’de ilk kez, Türk makamlarına göre özel akortlanmış piyanolarla Türk sanat müziği konserleri verdi (İTÜ, ODTÜ ve Işık Üniversitesi).  Akort konusunda Fikret Karakaya ve Doç. Dr. Ozan Yarman’dan destek aldı. Bu yöndeki çalışmasının bir uzantısı olarak 2015’te Londra’da verdiği bir resitalde, Geoff Smith’in icad ettiği akustik ve mikrotonal bir çalgı olan Fluid Piano’yla Türk müziğini geleneksel perde sistemine sadık kalarak icra eden ilk piyanist oldu.

2012’de yarattığı “Senfonik Fasıl” projesiyle Türk sanat müziğini senfonik orkestranın dilinden yorumlamaya koyuldu. Aynı yıl kontrbasçı Mehmet Sönmez ve perküsyonist Mert Baycan’la beraber Toker Trio grubunu kurdu ve bu grupla caz konserleri vermeye başladı.

2013’te 1. Mersin Kültür Festivali kapsamında “Yaşayan Değerlerimiz” ödülüne layık görüldü.

2015’te kurulan Grup Abra’nın şiir odaklı konserlerinde yer almaya başladı. Ertesi yıl grubun “Şairane Sevdalar” (Kalan Müzik) albümünde piyanist ve aranjör olarak yer aldı.

2015’ten itibaren perküsyonist, besteci, tonmayster Hakan Çetinkaya’yla birlikte H&H Kayıt Stüdyosu ve Yapım Şirketi’ni kurarak, kendi çalışmalarının yanı sıra diğer sanatçıların albümlerini kaydetmeye ve yapımını üstlenmeye başladı.

2016’da çellist Murat Süngü ve perküsyonist Hakan Çetinkaya’yla birlikte “Üçiz” grubunu kurdu ve grubun ilk albümü olan, grup üylerinin bestelerinden oluşan “Üç Gönül Hikayesi”ni (H&H Yapım) piyasaya sürdü. Bu grup aynı yıl ilk konserlerini ses sanatçısı Eda Karaytuğ’la birlikte vermeye başladı. Aynı yıl Çetinkaya, Toker Trio’nın yeni davulcusu oldu.

Toker, Batı’da bir asırdır neredeyse unutulmuş bir gelenek olan klasik müzikte doğaçlama sanatını bugün resitallerinde canlı tutan dünyadaki çok az konser piyanistinden biridir.

Bugüne kadar bir kısmı solo, bir kısmı türlü gruplar ve orkestralarla, Çoğu Tanini grubuyla olmak üzere 27 ülkede konser verdi(5). Katıldığı başlıca festivaller arasında uluslararası İstanbul, Ankara, Mersin, Side müzik festivalleri, Karadeniz Ülkeleri (Rusya) ve Indianapolis Caz (ABD) festivalleri sayılabilir. Sahneyi paylaştığı sanatçılardan bazıları Munis Şerifov, Yıldız İbrahimova, Benyamin Sönmez, Dilek ve Derya Türkan. Birlikte çalıştığı şeflerden bazılarıysa Valentin Tatarenko, Tadeusz Strugała, Ender Sakpınar, Dağhan Doğu, İbrahim Yazıcı, Cemi’i Can Deliorman.

Öğretmeyi de seven Toker, yurt içi ve yurt dışında çeşitli eğitim kurumlarında atölye çalışmaları, ustalık sınıfları ve özel dersler de vermektedir. Bu faaliyetleri arasında Türkiye’de pek çok ildeki Güzel Sanatlar Liseleri (solo ve Benyamin Sönmez’le beraber), İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (solo), İskoçya Edinburgh Üniversitesi (Tanini’yle), Hırvatistan Zagreb Üniversitesi Konservatuarı (solo) ve Hırvatistan’ın Groznjan kasabasındaki Jeunesse Musicale Internationale Yaz Caz Okulu (solo) sayılabilir.

Klasik batı müziği, caz, geleneksel Türk müziği, bando müziği, popüler müzik ve elektronik müzik türlerinde 200’ü aşkın beste ve düzenlemesi vardır. Bir bestesi, Duo Mares viyola-akordeon ikilisi tarafından kaydedilmiş ve çeşitli Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan “Tınıların Zenginliği” (2012, Çağsav) adlı albüme alınmıştır.

Hakan A. Toker’in müzik yaşamı dışında hobileri vardır. Origami vb. elişlerine meraklıdır.
(1) Piyano bölümüne girmek istiyordu, ancak o dönemin katı konservatuar kuralları gereği 12 yaşından büyükler piyano bölümüne alınmıyordu. Hakan 12 yaşını birkaç hafta önce doldurmuştu. Bunun neticesinde Sevil Gökdağ’ın çello öğrencisi oldu. Bu sıralarda Perihan Önder’den özel kompozisyon dersleri, Betül İncedayı’dan özel resim dersleri aldı.

(2) Bilkent Üniversitesi’ndeyken Nejat Başeğmezler ve Elhan Bakihanov’dan solfej; İstemihan Taviloğlu ve Zarife Bakihanova’dan armoni; Bujor Hoinic’ten armoni, kontrpuan ve çalgılama bilgisi; Maria Nowotna, Anna M. Sigurðardóttir, Martin Berkofsky ve Namık Sultanov’dan piyano öğrendi. N. Sultanov’un ayrıca piyano edebiyatı derslerine girdi. Bu dönemde Azeri besteci Arif Melikov’un bestecilik ve orkestrasyon seminerine katıldı; Rusya’da bir yaz Alexander Famenka’dan özel piyano dersleri, Gürcü besteci Mihail Beruaşvili’den özel kompozisyon ve orkestrasyon dersleri aldı.

(3) Indiana Üniversitesi’nde Peter Burkholder’dan müzik tarihi, Marianne C. Kielian-Gilbert’tan modern müzik teorisi; Edward Auer, Jean-Louis Haguenauer ve Emil Naoumoff’tan piyano; Marta Ptaszynska, Samuel Adler, Don Freund ve Sven-David Sandström’den kompozisyon dersleri aldı; Claude Baker ve Don Freund’la orkestrasyon, Jeff Hass ve Christopher Cook’la elektronik müzik, David Baker ve Luke Gillespie’yle caz, Karen Taylor’la piyano pedagojisi çalıştı. David Dzubay yönetiminde Indiana Üniversitesi Yeni Müzik Topluluğu’nda çaldı.

(4) Kanun çalma ve genel Türk müziği bilgileri konusunda Emin Sefa Sağbaş’tan faydalandı.

(5) Sırasıyla Türkiye, Rusya, Ukrayna, Danimarka, İzlanda, ABD, İtalya, Almanya, Güney Kore, Bulgaristan, Avustralya, Hırvatistan, Kanada, Macaristan, Litvanya, İspanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Malta, Belçika, Polonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İngiltere, İskoçya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Hollanda.